7 Eylül 2011 Çarşamba

Ney


ney sesi ile gel gör beni aşk neyledi by...
Düşündüm de ''Ney'' i bana sevdiren nedir? Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri mi? Yoksa kör kuyu bulamayıp İÇİMİ KEMİREN SIRRIMIN yükümü?
''Ney'' in hikayesini bilir misiniz?
İslam geleneğinde neyin doğuşu ile ilgili bir çok rivayet vardır. Bunların en meşhuru şöyledir: “Peygamberimiz ilahi aşk sırrını Hz.Ali”ye söylemiş. Bu sırrın yükü altında ezilen Hz.Ali gidip Medine dışında kör bir kuyuya bu sırrı anlatmış. Kör kuyu bu sır ile coşup köpürmüş ve taşmış. Su her yeri kaplayınca kenarlarında kamışlar yetişmiş. Oralardaki bir çoban bu kamışlardan birini kesip muhtelif yerlerinden delmiş ve üflemeye başlamış. Çıkan ses kalplere coşku ve heyecan verip ilahi sırrı anlatır olmuş. Peygamberimiz tesadüfen bu çobanın ney sesini işitince bu durumu anlamış. O günden sonra ney,bir ilham kaynağı olmuştur.”
Bugünkü manada neye ruhunu veren Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleridir. “Türk olsun ,Acem olsun; musiki aşıkların ortak gıdasıdır.” Görüşündeki Mevlana,mesnevisinin ilk on sekiz beyitini de bu cazibeli çalgıya ayırmıştır.

4 yorum:

Sevgi dedi ki...

ben de çok severim o sesi..süper...

Aynur (Küçük Hala) dedi ki...

ruh okşayan sesiyle insanı nasıl da ürpertiyor değil mi?
bu arada yanlış bilmiyorsam insan sesine en çok benzeyen enstrüman da ney

sevgiler...

Nurgül dedi ki...

Sevgi çok huzur verici değil mi?

Nurgül dedi ki...

Aynur evet insan sesine çok yakın olduğu söyleniyor. Daha çok Tasavvuf müziği simgesiyken son dönem bakıyorum da meditasyonlar da da kullanılmaya başlandı popüler hal aldı...